جشن مژدگیران<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

این جشن که گاهی در کتب به نامهای مرد گیران ،مزد گیران  و مژدگیران و یا جشن گل نیز نامیده شده. در روز اسپندارمزد* در ماه اسفند برگزار می شده که بنا به گاه شمار پیشین زردشتی روز پنجم از آغاز اسفند و بنا به تقویم امروزین روز بيست ونهم از بهمن ماه می شود . در این روز که روز بزرگداشت ایزد اسپندارمزد یا همان فرشته نگهبان زنان است .زمام امور به دست زنان می افتاده و گاه دیده می شده که حتی شاه نیز در معیت زنان خود در انظار عمومی ظاهر می شده .در این روز زنان به خواستگاری مرد دلخواه خود می رفتند و از او تقاضای ازدواج می کردند و مردان به همسر و یا معشوق خود هدیه و گل اهدا می کردند به نحوی می توان این جشن را جشن عاشقان نامید .

اما مقصود از این مقال به غیر از بیان گوشه ای از فرهنگ غنی این مرزو بوم  اینستکه با توجه به اینکه این روزها به ولنتاین نزدیک می شویم چرا با وجود چنین جشنی باز هم ولنتاین را که یک رسم ورودی و تقریبا بی ریشه است ، برگزار کنیم همانطور که می دانید جشن ولنتاین در حقیقت بزرگداشت قدیسی است ایتالیی الاصل که در قرون وسطی با وجود منع کلیسا از ازدواج دختران و پسران و قوانین سخت و متهجرانه آن دوره اقدام به عقد جوانان به یکدیگر و سرودن اشعار عاشقانه می کرد ، که در جای خود باید قدر آن شناخته شود اما ما ایرانی هستیم با تاریخی 8 هزار ساله ، ایران یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های  بشر است  آیا شایسته نیست ما صادر کننده جشن بزرگداشت عشق به جهان باشیم ،کشوری که شاعرانی چون مولانا و حافظ  را در خود پروریده می تواند با شکوه ترین جشن عشق را به جای یک بزرگداشت ساده به جهانیان عرضه کند  و این فقط وابسته به همت من وتوست  که از امروز تصمیم بگیریم یک ایرانی باشیم و خود را باور کنیم ، این خود باوریست که ایران را می سازد و می پروراند اگر به ایرانی بودنمان افتخار و عمل کنیم و خود و فرهنگمان را باور داشته باشیم از بیگانه بی نیاز خواهیم شد ما می توانیم همه چیز حتی فرهنگ خود را به خارج از مرزهای ایران صادر کنیم . پس با شادی و با عشق به همدیگر و کشورمان و فرهنگمان ایران را می سازیم .

جشن گل ۲۹ بهمن جایگزین ولنتاین .

________________________________

بنا به گاه شماری زردشتی که در آن هفته وجود نداشته روز پنجم هر ماه روز اسپندارمزد یا امشاسپند حامی زنان است با تلاقی نام این روز و ماه  آن جشن مژدگیران مانند تمام جشنهای ایران باستان که در تلاقی ماه و روز همنام برگزار می شدند ، اجرا میشده مراسم بالا نقل از ابو ریحان بیرونی است

با تشکر از دوست خوبم محمد رضا یکتایی که صمیمانه حاصل مطالعات خود را در اختیارم گذاشت

وبلاگ جديدم که می خوام چيزای تاريخی توش بنويسم www.iranianir.persianblog.ir      اگر دوست داشتين به اينجا هم سری بزنيد

/ 9 نظر / 11 بازدید
mirzaa ghalamdoon

سلام ......تلنگر بجايی بود......خيلی بجا!!!! ممنونم ازت.......وبلاگ جدبدت هم مبارک .

kavir

سلام...سلام...سلام...چه جالب من يه چيزايی ميدونستم راجع به خواستگاری کردن خانمها از آقايان ولی فکر ميکردم مربوط به همون والنتاينه...خيلی ممنون برا اطلاعات مفيدت...منم کاملا باهات موافقم...کل وبلاگت راخوندم...خيلی زيبا مينويسی..بخصوص درباره دوست داشتن...برای بدرقه برادرتان...و کلا تکه های ادبی...خيلی زيبا بودن...فکر کنم مشتری شدم...شاد باشيد

kavir

در ضمن وبلاگ جديدتون هم مبارک باشه

melika

سلام مرسی که به من سرزدی در مورد پيشنهادت هم واقعا عاليه راست می گی روز ۱۰ اسفند روز جالبی برای عشاق است.

mirzaa ghalamdoon

راستی تو مطلب آخريم ..به اين مطلبت لينک دادم.......چقدر با مرامم ...مگه نه؟؟؟؟

Aum

سلام خيلی جالبه وبلاگ جديدتون مبارک

mirak

سلام.خوشحالم ازاينکه بمن سر زديد.حتما حتما پس از خوندن مطلب خدمت ميرسم.

Mr.Boss

اين نظر .. يکی از معدود نظراتی هست که برای سرافرازی ايرانيان اقدام ميکنه.. اما اينو بدون حمايت حکومت و صدا و سيما نميشه به کرسی نشوند... بهتره که يه سری ايميل به مقامات مسئول بفرستيم و از اونها بخوايم که حمايت کنيم.. که البته بعيد به نظر ميرسه.. به هر حال اگه هر نوع حمايتی خواستيد رو من حساب کنين.

shima

سلام..من هنوز زنده ام...تا حلوای تو رو نخورم اشهدمو نميگم